Как се стига до Освобождението на Петрич от турска власт?
Включването на България в Балканската война на 5 октомври 1912 г. има една главна цел – дълго чаканото освобождение на останалите под османска власт българи и бленуваното обединение с братята им от свободната част на отечеството.
В състава на българските войски се сражава военна част от доброволци, наречена Македоно-одринско опълчение (МОО). Това опълчение, което не е сформирано в нито една от другите държави от Балканския съюз (Гърция, Сърбия и Черна гора), затвърждава за пореден път чисто българския характер на населението в Македония и Одринска Тракия, както и неразривната им връзка с братята от свободна България. Към опълчението в Петричко действат четите на Никола Парапанов, Мита Агликин, Иван Смоларски, Панайот Карамфилович, Дончо Златков и други. 129 души от Петрич и околията се вливат в редовете на Опълчението.
Капитан Никола Парапанов, освободителят на Петрич, в началото сформира своята чета само от 12 души, но много скоро нейният брой нараства и достига 93-ма четници. С изключително хладнокръвие и храброст четата провежда редица бойни акции.
На 27 октомври 1912 г. турската администрация и част от турското население напускат Петрич. На следващия ден, 28 октомври, четата на капитан Никола Парапанов заедно с многобройна милиция обявява града за свободен. Едновременно с него в Петрич влиза и местната чета на войводата Мита Агликин. Четите и милицията са тържествено посрещнати от петричани. Веднага е формирано местно българско управление с кмет Михо Попов и помощник-кметове Януш Стойчев и Зия бей. За военен комендант е обявен капитан Никола Парапанов, който успява да защити града до идването на редовна българска армия. На 3 ноември 1912 г. петричкото гражданство радушно посреща първите български военни части, които влизат в града.
През 1934 г. ветерани от МОО, които живеят в Петрич и околията, основават в града Македоно-одринско опълченско дружество, което развива културно-просветна дейност. Дружеството е с председател Велик Мирков. През 1972 година Петрич е домакин на Национална конференция на останалите живи опълченци в България.
Със своята жертвоготовност и отдаденост на освободителното дело петричани доказват, че са заслужили правото да се нарекат свободни. А славните страници от местната история се превръщат в неизчерпаем извор на патриотично съзнание и проява на родолюбиви чувства и ценности.
Източник:
100 години от Освобождението на Петрич. Сборник от непубликувани материали. Петрич, 1912.
Снимки:
Коледа (25 декември)
Нова година (1 януари)
Разпети петък
COPYRIGHT © 2022 PETRICH HISTORY MUSEUM. ALL RIGHTS RESERVED.