+359 87 981 9509

90 години от освещаването на трите училищни сгради в Петрич (02.12.1934)

На 2 декември 1934 г. в Петрич са осветени трите нови основни училища – „Екзарх Йосиф“ (днес Трето ОУ „Гоце Делчев“), „Отец Паисий“ (днес ПГИТ „Асен Златаров“) и „Кочо Мавродиев“ (днес Първо ОУ „Кочо Мавродиев“). Училищата са построени със средствата на заема, отпуснат по закона за кооперативен строеж на училища на сума 2 млн. лв., а също и със средствата на общината от 846 000 лв.

Водосветът е извършен от Негово Високопреподобие архимандрит Филарет в двора на училище „Екзарх Йосиф“. Сред присъстващите на културното тържество са и началникът на гарнизона подполковник Попов, кметът на Петрич Петър Берберов, околийският управител, офицерството, всички шефове на учрежденията, учителите и учениците от всички училища в града и местното гражданство.

На тържеството присъства Никола Стоянов – доскорошен директор на държавните дългове, който след като лично констатира належащата нужда от училищни сгради в града, дава съдействието си за отпускане на училищния заем.

След извършване на водосвета най-напред думата взема архимандрит Филарет, който произнася вдъхновено слово за живота и дейността на Екзарх Йосиф I, чието име носи едно от освещаваните училища, както и за всички големи дейци в църковно-училищните борби.

Втората произнесена реч е от кмета на града и председател на училищното настоятелство Петър Берберов. Изказва благодарност към Никола Стоянов за съдействието при отпускане на заема и на Анастас Антикаджиев за подарените три училищни камбанки и портрети. Отправя апел към по-заможните граждани за по-голяма благотворителност за реализиране на предстоящите инициативи за старопиталище, приют за бездомници и др. В речта си съобщава, че наскоро ще се открият две забавачници със средствата на общината; в трите нови училищни сгради се откриват трапезарии за 50 деца на крайно бедни родители; за останалите деца от предучилищната възраст напролет ще се организират забавления от доброволци учители пенсионери в четирите махленски градини, от които едната вече е привършена.

След кмета свещеник Христо Георгиев припомня тежките условия в турско време и пречките, създавани от турци и гърци, въпреки които родолюбивото петричко гражданство полага усилия за построяване на училищните сгради.

В края, развълнуван от благодарностите, Никола Стоянов припомня епичните борби на българския народ за свобода и пожелава от тези училища да се пръска навеки наука и родолюбие.

Източници:

Вестник „Нови дни“, бр. 91, 8 дек. 1934 г.

Вестник „Зора“, бр. 4638, 13 дек. 1934 г.

Снимките са от фонда на Исторически музей Петрич.

Галерия